Toplam 372 konuya 2405 yorum yazıldı.
Esxi ISO Yükleme İşlemleri

Arkadaşlar merhaba bir önceki konumuzda esxi kurulu sunucumuzda sanal sunucu nasıl oluşturulur bunu anlatmaya çalıştım.Bu konumuzda ise oluşturduğumuz sanal sunucuya iso nasıl yüklenir bu iso ile nasıl boot edilir bunu anlatmaya çalışacağım.Öncelikle sol kısımda oluşturduğumuz sanal sunucuya mouse sol click ile bir kez tıklıyoruz.Sonrasında sağ kısımda bulunan storage bölümünde disklerimiz sıralanıyor burada hangi disk içerisine isomuzu yüklemek istiyorsak ona sağ tılayıp browse datastore diyoruz.

Sonrasında açılan sekmede ise dilersek klasör açıp bu klasör içine upload ederiz dilersek direkt olarak ana dizine upload ederiz keyfimize kalmış.

Sonrasında ise isomuzu seçiyoruz ve yükleme işlemi başlıyor.Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra isomuzu görüntüleyebiliriz.

Şuanda iso yükleme işlemimiz bitti peki biz bu iso ile sanal sunucumuzu nasıl boot edicez örneğin centos iso yu attık ama sanal sunucuyu açtığımız an nasıl isodan başlayacak bunu anlatacağım :)Öncelikle sol kısımda oluşturduğumuz sanal sunucunun üstüne gelip sağ tıklayıp edit settings diyoruz.Burada sol menüden CD/DVD ye tıklıyoruz sonrasında sağ kısımda bulunan DATASTORE ISO FILES kısmına tıklayıp iso yu seçiyoruz

ve Connect At Power On Tikini İşaretliyoruzSanal sunucumuza power on ile çalıştırıyoruz ve sağ click >> Open Console dan erişim sağlıyoruz.Evet arkadaşlar artık sunucumuz açıldığı an belirttiğimiz iso ile açılacak.Benden bukadar kolay gelsin cümleten :)
Yorumlar

saray tavan

05.07.2017 13:10

üst düzey anlatım ve sade kullanılan dil dolayısıyla tebrik ederim.başarılar

Kenan

05.07.2017 02:17

Çok gereksinim duyulan işlemler ancak bir çoğumuz sıklıkla işlem yapmadığımızda unutuyoruz. Son zamanlarda arayış içinde olanlar için harika bir anlatım olmuş. ESXİ ve iso yükleme için pratik bilgiler.

Mehmet

04.07.2017 23:55

Teşekkürler açıklayıcı bir anlatım olmuş. Benim gibi esxi'yi yeni kullananlar ve esxiye iso yüklemeyi bilmeyenler için faydalı makale tekrardan teşekkür ederim.

Murat

04.07.2017 21:41

Aradığım yazıyı sonunda buldum Esxi konusunda girdiğiniz diğer makaleler gibi bu makalede konuyu tam şekilde anlatmış elinize sağlık teşekkürler.

Yorum Yaz