Toplam 314 konuya 1893 yorum yazıldı.
E-ticaret Sitesi Açmak İçin Gerekenler Nelerdir ?

E-ticarete başlayarak yeni iş kurmak isteyen bir girişimciyseniz, bu yazı özellikle sizin için. Bu yazımızda e-ticaret sitesi kurmak için yapılması gerekenleri, e-ticaret sitesi nasıl kurabileceğinizi anlattık.Eğer amacınız yeni bir iş kurmak değil de, mevcutta var olan mağazanızı online dünyaya taşımak ise, okumaya siz direk 2. maddeden başlayabilirsiniz.Başlıyoruz, aldınız mı çayınızı?

1. İşletme Sahibi OlmalısınızE-ticaret sitesi kurmadan önce, işinizi yasal bir şekilde yapmak için öncelikle işletme sahibi olmanız gerekiyor. İşletmenizin türü önemli değil; bütçenize göre anonim şirket de olabilir, limited şirket de olabilir, şahıs işletmesi de olabilir. Yeterki vergi levhanız, vergi numaranız olsun ki satışlarınıza fatura kesebilin.Bunun için güvendiğiniz bir muhasebeci ile anlaşın. Vergi dairesindeki işlemleri onlar sizin adınıza hallediyor. E-ticarete büyük bir sermayeyle başlamıyorsanız, başlangıçta şahıs işletmesi kurmanızı öneririz. 

2. Alan Adı SeçmelisinizAlan adı dediğimiz, e-ticaret sitenizin adresidir. Hani şu www ile başlayan... Aklınızda adresiniz için bir isim varsa buraya tıklayarak daha önce alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.Alan adı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Alan Adı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

3. Host AlmalısınızHosting de denir. Bunu, e-ticaret sitenizin online dünyada kapladığı web alanı olarak tanımlayabiliriz. Reel hayatta da inşaat yapabilmek için arsanızın olması gerektiği örneğini verebiliriz. 

  4. E-Ticaret Yazılımı ve Profesyonel TemaE-ticaret yazılımı ve profesyonel bir tema, yani görsel olarak tasarımını almalısınız. Mobil cihazların günümüzde yaygın kullanımını gözönüne alın, yani tasarımınız mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Dilerseniz buraya tıklayarak temalarımızı inceleyebilirsiniz.E-ticaret sitenizin sipariş verdiğiniz gün teslim edilip yayına girmiş olması, zamandan tasarruf etmenizi sağlar. 

5. Sanal POS ve Kredi Kartı GüvenliğiE-ticaret sitenize kredi kartı ile ödeme seçeneği olacaksa sanal pos almanız gerekiyor. Bunu bankalarla tek tek anlaşmak yerine PayTR, Iyzico, PayU gibi kuruluşlarla anlaşarak yapabilirsiniz.E-ticaret sitenizden alışveriş yapacak olan müşterileriniz kredi kartı güvenliği için SSL sertifikası satın almanız gerekiyor. SSL sertifikası sayesinde müşterilerinizin kredi kartı bilgileri şifrelenir ve alan adınızın hemen sol tarafında (tam yeri tarayıcıdan tarayıcıya değişebilir) müşterilerinizin online mağazanızda alışveriş yapmaları için güvenli bir yer olduğunu gösterir. 

6. Ürünlerin YüklenmesiE-ticaret ile satış yapacağınız ürünlerin fotoğraflarını, ürüne dair açıklamaları, özellikleri gibi bilgilerini yüklemeye başlayabilirsiniz.İşte bu kadar! Bu 6. maddeyle birlikte e-ticaret siteniz satışa hazır hale gelmiştir. 

7. ReklamE-ticaret sitenize ürünlerinizi de yükledikten sonra ihtiyaç duyacağınız şey, insanların e-ticaret sitenize gelmeleridir. Bunun için e-ticaret sitenizi tanıtmanız gerekir. Bu tanıtıma öncelikle yakın çevrenizden başlayabilirsiniz. Ardından Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Youtube gibi sosyal medya kanallarından da yararlanabilirsiniz. 

8. İçerik Pazarlayınİçerik pazarlama, hakkında birçok şey yazılacak kadar uzun ve detaylı bir konudur. Kısaca bahsedelim.E-ticaret sitenizi kurup ürünlerinizi yükledikten sonra, onu kaderiyle başbaşa bırakmayın. Planlı blog yazılarıyla e-ticaret sitenizi güncel tutun. Bu sayede hem arama motorlarındaki aramalarda yükselebilirsiniz, hem de ziyaretçileriniz e-ticaret sitenizde daha uzun zaman geçirebilirler.Örneğin blog yazısı olarak, gıda sektöründeyseniz yemek tarifleri yayınlayabilirsiniz. Kaynak : https://www.alanadisec.com/blog/e-ticaret-sitesi-kurmak-icin-gerekenler/77
Yorumlar

Buraya henüz hiç yorum yazılmamış...

Yorum Yaz