Toplam 372 konuya 2405 yorum yazıldı.
Yavaş Açılan Web Sitesi Nedenleri ve Çözümleri

Yavaş Açılan Web Sitesi Nedenleri ve Çözümleri Yavaş açılan web sitesi, hem site sahibini hemde kullanıcılar bayağı sıkıntıya sokan bir durumdur. Bir kullanıcı yavaş açılan bir web sitesini beklemek istemez. Kullanıcı tıkladığı sayfaya anında ulaşmayı hedefler. Hatasız ve kusursuz erişime sahip web sitesi için kaliteli bir Hosting Firması ile çalışmanız aşağıdaki sorunları ortadan kaldıracaktır. Web hosting ve sunucu firmaları ne kadar hızlı olsa'da, zaman zaman servis sağlayıcılardan ve internet sitelerinde kaynaklanan sorunlar baş göstermekte ve buda internet sitesinin geç açılmasına sebep olur. İnternet sitelerinin geç açılmalarının üç sebebi vardır bunlar; -1: Web sitesinden kaynaklanan sorunlar. -2: Servis sağlayıcılardan kaynaklanan hatalar.(Hosting, data center, server sağlayıcı) -3: Ziyaretçiden kaynaklanan sorunlar. İlk olarak web sitesinden kaynaklanan sorunlardan başlayalım. Web sitenizin, erişmek istediği sayfanın boyutunu mutlaka kontrol edin. Firefox kullanıcı iseniz firebug eklentisini kullanarak sitenizin yükleme süresini gözlemleyebilir, Chrome'de ise hiç bir eklenti kullanamadan sitenizin açılma süresini raporlayın. Aldığınız raporda, yüksek sürede yüklenen resim, ses, video ve diğer dosyaları göre bilir ve optimize edebilirsiniz.

 Bazı durumlarda, web sitenizde kullandığınız ancak web sitenizde barındırmadığınız dosyalarda oluşabilecek bir sorun, web sitenizin açılma hızını etkileyebilir. Bahsettiğimiz eklenti sayesinde, bu dosyaları da tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz. Web sitenizde barındırmadığınız dosyalar jQuery, Google Fonts API, vs'dir. Web siteniz içinde dışardan çekilen dosyalar varsa bu da sitenizin yavaş açılma sebebi olabilir örneğin dışardan URL ile çağırılan resim, video, gibi içerikler sizin siteye uzaktan çağırıldığı için dosyayı barındıran sitenin yavaşlığı veya sitenin erişilemez olması sizin sitenin yavaş açılmasını da etkileyebilir.Bu işlemleri yaptınız , hala bir yavaş açılma söz konusu ise Servis sağlayıcılardan kaynaklanan hatalar üstünde durmalısınız. Bu sorunun en kolay tespiti için, öncelikle hosting sağlayıcınızın web sitesine erişmeye çalışın veya aynı hosting firmasında barınan sitelerden birini ziyaret edin yavaşlık sunucu ile alakalı ise sunucuda barınan tüm sitelerde bir yavaşlık söz konusu olacaktır. Eğer sunucu üstündeki tüm web sitelerinde bir yavaşlık varsa, bu konuda web sitenizin bağlı olduğu hosting firması ile iletişime geçin. Sunucuya saldırılar, yetersiz alan, donanım arızaları, web sitenizin yavaş açılmasının sorunu olabilir. Hosting kaynaklı sorun ve yavaşlık ile boğuşmak istemiyorsanız websitenizi Kodespa Hosting’e taşımanızı öneririm.Bunları yaptınız veya hala bir sonuç alamadınız ise 3. Ziyaretçiden kaynaklanan sorunlar olabilir.Web sitenize giren kullanıcıların bazıları size yavaşlık nedeni ile şikayette bulunuyorsa ve siz bir sorun görmüyor iseniz, bu kullanıcıların kullandığı tarayıcılardan da kaynaklanabilir. Ziyaretçilerden kaynaklanan sorunların çözümü bazen insanı çok uğraştırabilir. Ziyaretçinin internet erşiminin stabil olması, güncel tarayıcı kullanması ve web sitenizin giriş yaptığı cihazın web sitenizin desteklediğinden emin olun. Cep telefonu ile giriş yapıyorsa ve web siteniz cep telefonu için bir sayfa oluştur muyorsa ve cep telefonunda PC görünümünde açmaya çalışıyorsa buda yavaşlığa neden olabilir. Yani bu konuda web sitenizin PC, Tablet, Cep telefonu için sayfalarını oluşturun Genel olarak bu çözüm yöntemleri ile sonuca ulaşabilirsiniz. 
Yorumlar

çevre danışmanlık

05.02.2020 20:13

web sitemde 3 kez tema değiştirdim. ilk başlarda sayfanın açılma hızı normal oluyor fakat kısa zaman içerisinde birden aşırı yavaşlıyor. fotoğraf video vs kullanmıyorum. sadece yazı var ama tema içerisinde nerede ne işlem yapıyorsam bir anda yavaşlıyor. word press arayüzünde bununla ilgili bir arayüz falan var mı ?

Kemal Şahin

17.12.2019 05:11

Çok faydalı bir yazı oldu oldu hocam

Ahmet Eren Genç

28.10.2019 15:51

Otomobil üzerine kurduğum bir web sitem mevcuttu. Sürekli sitede bir sıkıntı olduğunu düşünerek birçok işlem yaptım fakat düzelmedi. Yazınızda sağlayıcı yazdığını görünce sonradan aklıma geldi sürekli çalıştığım sağlayıcı haricinde başka bir hostinge bağlıydı. Sürekli tercih ettiğim hosting firmasına bağladım tüm sorun çözüldü teşekkür ederim :)

dini içerik sitesi

07.05.2018 20:56

En başta firmayı tamamen doğru tercih gerekir ki ilerde site hatası sanıp kafayı yememek değişiklilere gidip hüsrana uğramamak için :)

özel ağaçlandırma

06.05.2018 11:40

sitem gerçekten çok yavaşladı gerekli sıkıştırmaları da yaptım fakat olmadı. Hızı düşün hosting servisi ile konuştuğumda çok cpu yediğini söyledi ama kullandığım tema optimize edilmiş bir tema bir çözüm bulamadım :(

kadınlar

17.12.2017 10:31

çok güzel bir konu açıklayıcı olmuş teşekkürler.

Necmi Bey

13.10.2017 11:35

Arşivlik bir hızlandırma rehberi olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim Yavuz Selim bey.

Metehan Pelister

23.08.2017 14:28

Her yönden çok faydalı bir paylaşım olmuş. Kendi adıma teşekkür ederim.

Demirdöküm Servisi

23.08.2017 13:45

Birçok yerde arayıpta bulamadığım bir konu.. Gerçekten emeğinize sağlık çok faydalı oldu

BKIRCI

19.08.2017 09:26

Çoğu website sahibinin sorunu sitenin yavaş açılması. Açıklayıcı bir paylaşımda bulunmuşşunuz teşekkürler.

hgs yükleme

17.08.2017 22:37

bu konuyu çok yerde aradım sitenizde gördüm çok güzel bilgiler vermişiniz tşkler

Wordpress Temaları

17.08.2017 18:37

Yazınız için teşekürler .Eğer bunları deneyipte hız alamayanlar varsa bir sunucunun php sürümünü yükseltsinler.

Türkiye Analizi

17.08.2017 12:20

En yaygın wp siteler için eklenti çokluğu, tema çokluğu, fazla resim olması gibi... bazı tasarımların kodlama hataları da buna sebep olabiliyor. Bilgi için teşekkürler.

alaçatı otel

11.08.2017 10:46

güzel ve faydalı bir bilgi verdiğiniz ve bizimle paylaşttığınız için teşekkürler

vize

10.08.2017 14:13

Çok faydalı bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler.

Yorum Yaz