Toplam 379 konuya 2485 yorum yazıldı.
CronJob İçin Bir Kaç Güvenlik Önlemi

Selamlar arkadaşlar bu dersimizde cronjoba eklediğimiz dosyamız için güvenlik önlemi nasıl alınmalı bunlardan bahsedeceğim.   1.Gizli Değişken Gizli değişkenden kastımız aslında GET ile bir değer gönderilmesi. Yani cron dosyamızı sunucumuzda ya da direk ssh üzerinden cronjoba eklerken dosyaismi.php şeklinde değildedosyaismi.php?keycode=gizlianahtar gibi göndermeliyiz. Bu gizli anahtarı kontrol ederken ise şu şekilde kontrol etmeliyiz.
<?php

* * * * * cron.php?keycode=gizlianahtar


if( $_GET['keycode'] !== 'gizlianahtar') die ("İzin verilmedi");


?>


Yukarıda bulunan kontrolün arasına cron kodlarımızı alırsak bir nebze olsun daha güvenli sayılacaktır.. Şimdi gelelim 2.güvenlik yöntemine. 2.Environment variable ( Çevre Değişkeni )
<?php

SCRIPT_RUN_ENV=cronjob

* * * * * cron.php


if (get_env('SCRIPT_RUN_ENV') != 'cron') {
die('izin verilmedi');
}

?>


 Gizli değişken gibi benzer bir çözüm çevre değişkenidir. Bu değişken doğrudan crontab'da ayarlanır.Bu çözüm biraz daha iyidir, ancak yine de birisinin değeri bulması mümkündür.  Bundan dolayı diğer bir güvenlik önlemimize geçelim.  3.IP adreslerini kontrol etmekAslında aralarında favorim bu :)  Cronjoba gelen istek gerçekten sunucunun kendi ip adresinden mi gelmiş yoksa gelmemiş mi kontrol edip crona dışarıdan ulaşılmasını engelleyebiliriz. 
if( $_SERVER['REMOTE_ADDR'] != $_SERVER['SERVER_ADDR'] ){
die('İzin verilmedi');
}


 Yukarıda bulunan kodların arasına cron kodlarımızı yazarak güvenlik sorunlarının önüne geçmiş oluyoruz. Şimdi gelelim diğer bir güvenlik kontrolümüze. 4..htaccess KullanımıHtaccess kullanımı ile cron dosyamıza direkt olarak ulaşılmasını engelleyebiliriz elbetteki. Fakat buda tek başına bir çare değildir :)  Gelelim son bir yöntemimize.  5.Dizin dışına alınEvet aralarında en sağlıklısı olabilcek olan budur aslında. Cron dosyamızı direkt web sitemizin olduğu dizin yani public_html olur httpdocs olur buralarda bulundurmamamız lazım.

  Evet şimdi gelelim güzel bir kombinasyon yapmaya :) 1 - Cron dosyamızın adını şifreliyoruz yani calistir.php değilde md5 ile şifreleyerek ismini yazıyoruz.    yani ismi atıyorum 123123asdasdasd123131.php gibi bir şey olmalı dışarıdan bulunamaması adına. 2 -  Dosyamızın adını şifreledikten sonra 1.ve 3.maddeyi uygulayabilirsiniz aynı anda. Böylelikle çok daha güvenli hale gelmiş olur. Sağlıcakla kalın görüşmek üzere :)
Yorumlar

Çok faydalı bilgiler baylaşıyorsunuz emeğinize sağlık

Cihan

24.05.2019 02:07

Cronjob cidden merak ettiğim bir konuydu teşekkür ederim hocam.

YAVUZ SELİM ŞAHİN

15.05.2019 11:38

@KAAN güzel bir konu olur gerçekten paylaşmaya çalışacağım. Teşekkürler :)

Kaan

14.05.2019 22:54

hocam sizden ricam cron job ile üye banlama süreli gibi bir işlem yaptırmanız türkçe kaynak pdo da yok denebilir.

Yorum Yaz