Toplam 387 konuya 2543 yorum yazıldı.
Chromebook nedir ve bilinmesi gerekenler nelerdir?

Chromebook 2017 yılında çok popüler bir hal almasa da 2018 yılında isminden çok daha fazla söz ettirecek gibi görünüyor. Zira ARM temelli dizüstü bilgisayarların varlığının artış göstermesinin önünü açılması, dolaylı olarak Chromebook modellerinin de önünü açmış olacak. 

 Dolayısıyla daha fazla firmanın daha farklı Chome book modelleri kendini belli etmeye başlayacak. Peki, bu süreçten önce Chromebook ile ilgili neler bilmek gerekiyor? Bu konu ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları, Chromebook nedir ve ChromeOS nedir soru başlıkları altında bir araya getireceğiz. Chromebook nedir? 

 Chromebook, Google tarafından tasarlanan ve oldukça basit düzeyde tutulan Chrome OS işletim sistemi taşıyan bilgisayar modellerine verilen kısa bir isimdir. Teknoloji firmaları tarafından birçok Chromebook modelleri piyasada yer almaktadır. Görülebileceği gibi Chromebook nedir? sorusuna kısaca böyle bir açıklama yapmak mümkündür. Lakin birçok farklı detay da yer almaktadır. 

 Kullanıcılar tarafından sık sık Chromebook alınır mı? sorusu yöneltilmektedir. Bunun sebebi de aslında ChromeOS konusunda çok detaylı bilgiler bulunmamasıdır. Zira Chromebook inceleme videoları ve yazıları, ülkemizde çok fazla gündeme gelmemektedir. Bunun sebebi ise Teknoloji firmalarının Chromebook Türkiye satış politikaları tarafından iyi bir strateji izlememesidir. Daha çok Chromebook Amazon üzerinden satın alınmaktadır. Nitekim eğer aklınızda Chromebook nereden alınır? diye bir soru varsa, ülkemizde de bulunabilmekle beraber daha çok Amazon üzerinden alışveriş yapılmaktadır. Chrome OS nedir ve detayları nelerdir? 

 Chromebook’ların içerisinde, Google’ın bu bilgisayar modelleri için geliştirdiği Chrome OS yani Chrome işletim sistemi bulunmaktadır. Daha önce de söylendiği gibi bu işletim sistemi, Windows, Linux ve macOS işletim sistemleri karşısında oldukça sade kalmaktadır. Deyim yerindeyse mobil kullanımı masaüstü kullanıma taşımayı amaçlayan ChromeOS, sadece internet üzerinden deneyim gerçekleştiren kullanıcıları hedef almaktadır. Dolayısıyla bu bilgisayar modellerinin pil performansı da oldukça yukarı bir seviyede konumlanmaktadır. Dell Chromebook 13 gibi modeller, isminden en çok bahsettiren modeller arasında yer almaktadır. 

 Bazı kullanıcıları Chromebook satın aldıktan sonra yeteneklerinden memnun olmadığı için Chromebook Windows yükleme konusunda araştırmalar yapmaktadır. Elbette ki böyle bir tercih yapılabilir. Chromebook Windows yükleme nasıl yapılır? sorusuna cevap vermekte mümkündür. Ancak dahili depolama alanları ve işlemci performansları dikkate alındığında, çok da verimli bir Windows işletim sistemi deneyiminin yaşanamayacağını söylemek mümkün. Özet olarak belirtmek gerekirse Google, bilgisayar teknolojisinde farklı bir kulvar oluşturmak adına Chrome OS ve Chromebook adımını atmayı tercih etti. Birkaç yıldır çalışmaların devam ettiği bu alan, Snapdragon işlemcilerin bilgisayarlarda daha fazla yer alması ile birlikte 2018 yılında çok daha popüler ürünler arasında yer alabilir.
Yorumlar

Hüseyin

19.11.2018 02:27

telefon işindeki gibi çuvallayabilirler belki yalnız google büyük bi şirket arkasını bırakmazsa elbette başarı peşinden gelecektir. apple a rakip olurlar mı sorusuna ise olabileceklerini düşünüyorum.

yücel yılmaz

29.05.2018 13:31

Umarım bu da google'ın çıkardığı telefon gibi başarısızlıkla sonuçlanmaz. Android yerine Chrome OS yani Chrome işletim sistemi kullanılması avantaj mı yoksa dezavantaj mı cihaz çıktığında göreceğiz. Fiyatı uygun olursa almayı düşünebilirim.

tavsiye

26.04.2018 01:40

ChromeBook, cihaz olarak iPad'e, Chrome OS yazılım olarak iOs'a rakip olacağı söyleniyor ama nedense hep bunlar söylentide kalıyor. Apple ne telefon pazarında nede diğer teknolojik ürünlerde tahtını kimseye kaptırmıyor.

Stil Koltuk Yıkama

25.01.2018 13:13

Chromebook almayı düşündüğüm bu günlerde makalenize rastladım. Chromebook un tam olarak ne olduğunu anlamamı sağladığınız için teşekkürler.

Yorum Yaz