Toplam 378 konuya 2477 yorum yazıldı.
Esxi İp Dns ve Hostname Yapılandırması

Arkadaşlar merhaba bugün konumuzda esxi yapılandırması nasıl yapılır bundan bahsedeceğim.Bu konu bir önceki konu olan http://yavuz-selim.com/19/06/2017/277/esxi-55-nasil-kurulur-genis-ve-resimli-anlatim konusunun devamıdır.Şimdi yapmamız gerekenler şu şekilde sıralanıyor.1 - Esxi ip atama2 - Esxi dns ayarlama3 - Esxi hostname ayarlama4 - Network test yapma Esxi ip atamak için esxi login ekranındayken F2 tuşuna basıyoruz ve karşımıza root parolasını isteyen bir ekran geliyor.Kurulumda belirlediğimiz root parolasını girerek sisteme giriş yapıyoruz.Girdikten sonra sol kısımda menü üzerinde Configure Management Network kısmına geliyoruz.

Bu kısımda ekrana sunucumuzda kaç tane ethernet kartı var ise hepsi gelecektir.Sunucunuzda tüm ethernet portlarınız dolu ise hepsinde connect yazısı çıkacaktır.Eğer sadece bir tane ethernet kablosu takılıysa birtanesinde connect yazısı çıkacaktır.

Eğer değişiklik yaptıysanız Enter ile onaylayıp çıkın, yok yapmadıysanız ESC ile bir önceki menüye dönebilirsiniz, önceki menüden IP Configuration menüsüne giriyoruz, dinamik ve statik ip seçimini statik olarak seçip, alttaki kısma da ip adresi, ağ maskesi ve gateway bilgilerini giriyoruz. 

Sonraki adımımız ise DNS Configuration sekmesi, otomatik DNS atama seçeneğini, kendi tanımlayacağımız dnsleri kullan seçeneğine çevirip, alttaki dns bölümlerine kendi istediğimiz dns adreslerini tanımlıyoruz. Hostname kısmına makinanızın hostname ini yazabilirsiniz. Mesela; server.yavuz-selim.com gibi ayarları bu kısımdan yapıyoruz.

Ayarları yaptıktan sonra Esc ile çıkış yapıyoruz, çıkarken bize ayarları uygulamak için soru soruyor, Yes cevabı verip yaptığımız network ayarlarının uygulanmasını sağlıyoruz.

Evet arkadaşlar esxi konfigrasyon işlemleri bukadar :) Umarım faydalı olur bir sonraki konuda görüşmek üzere :)  
Yorumlar

Gökhan DUMAN

29.06.2017 18:43

Merhabalar, güzel yazı hem sade hem akıcı olmuş başarılı bir iş çıkartmışsınız teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim.

morchella esculenta

28.06.2017 21:10

Cidden bayagi aradığım bir konuydu

Cidden bayagi aradığım bir konuydu, emeğine sağlık dostum instagram takipçi hilesi

Abiye Elbise Modelleri

21.06.2017 20:39

Çok yararlı paylaşımlar yapıyorsunuz, teşekkür ederiz

Yorum Yaz