Toplam 377 konuya 2466 yorum yazıldı.
Vesta CP Yandex Disk Otomatik Olarak Yedek Aldırma

Arkadaşlar selamlar centos üzerine yandex otomatik yedek aldırma konum baya ilgi gördü sağolun :) Aynı işlemi vesta cp için istediler bende araştırdım sonunda onuda çözdüm :)Öncelikle SSH ile sunucumuza bağlanıyoruz ve klasik şekilde yandex disk sunucumuza yüklüyoruz.Sırası ile aşağıdaki komutları uyguluyoruz.
nano /etc/yum.repos.d/yandex.repo


Yukarıdaki komutu uyguladığımızda sayfanın içi boş gelecek sayfa içerisine aşağıdaki komutları yazıyoruz.
[yandex]
name=Yandex
failovermethod=priority
baseurl=http://repo.yandex.ru/yandex-disk/rpm/stable/$basearch/
enabled=1
metadata_expire=1d
gpgcheck=1
gpgkey=http://repo.yandex.ru/yandex-disk/YANDEX-DISK-KEY.GPG


CTRL + X diyerek kayıt ediyoruz.daha sonrasında aşağıdaki anahtar keyimizi çağırıyoruz bu anahtar key yandex disk repomuzun çalışabilmesi için gerekli keydir.
rpm --import http://repo.yandex.ru/yandex-disk/YANDEX-DISK-KEY.GPG


Daha sonra sıra yandex diski kurmaya geldi
yum install yandex-disk


Kurulum bitti peki şimdi ne olacak tamam kurduk ama hangi yandex hesabına yedek alacak bunu nasıl belirleyeceğiz ? Aşağıdaki komutu uyguluyoruz.
yandex-disk setup


komut uyguladıktan sonra size proxy server kullanmak istiyor musunuz diye soracak ben kullanmaktan yana değilim çünkü bizim yapacağımız mantıkta buna luzum yok o yüzden N diyerek geçiyoruz.Daha sonra bizden username ve parola isteyecek yandex hesabımızın [email protected] olarak giriyoruz entere tıklıyoruz ve parolamızı yazıyoruz.Daha sonra bize varsayılan klasör /root/Yandex.Disk olsunmu diye soracak bu klasörü değiştirebilirsiniz ama bizim klasör ile işimiz yok sonuçta önemli olan yedeklerimizi sağlam şekilde o yüzden direkt entere tıklıyoruz varsayılan klasör bu olsun diyoruz.Sonrada size soruyor yandex servisi başlangıçta başlasın mı diye bu sorduğu soru şu değil sunucu açılır açılmaz yedek alacak manasına gelmiyor sadece servis o yüzden "y" diyip başlasın diyin.Evet arkadaşlar şimdi kurulumumuz tamamen bitti şimdi sıra geldi vesta panel yedek klasörüne vesta panelin varsayılan yedek klasörü aşağıdaki gibidir.
/home/backup


şimdi biz /root/Yandex.Disk klasörüne ne atarsak atalım 30 saniye içinde yandex hesabımızda da oluyor anında senkronize ediyor bu nedemektir biz vesta panelin varsayılan backup klasörünü /root/Yandex.Disk yaparsak ne olur  ? oto yedeği bu klasöre atar bizim hesabımızda anında senkronize eder anında yandex diskimizde olmuş olur :) Şimdi vesta panel varsayılan backup klasörünü nasıl değiştiriyoruz hemen ona bakalım aşağıdaki komutu uyguluyoruz.
nano /usr/local/vesta/func/main.sh
BACKUP değeri karşısında normal şartlarda /backup yazar siz onu /root/Yandex.Disk klasörü yada yandex klasörü içinde oluşturduğunuz klasör yapıyorsunuz sonrasında ise vesta panel servislerini resetliyorsunuz.
service vesta restart


Şimdi yedek klasörümüze değiştirdik artık aldığınız her yedek otomatik yandex hesabımızda olacak şimdi size kalan tek şey vesta paneli oto yedeklemeyi başlatmaktır oda size kalmış ister manuel ister günlük haftalık yedek alabilirsinizHayırlı olsun sağlıcakla kalın :)Not : Mesala sunucunuzda 2 yedek tutuyorsunuz diyelimki ayın 25 ve 26 sının yedeği var ayın 27 si olduğunda otomatik olarak ayın 25 inde alınan yedek silinecek fakat yandex disk tarafında siliniyor ama çöp kutusunda kalıyor bundan dolayı yandex diskte çöp kutunuzu ara ara kontrol etmenizi öneriyorum :)
Yorumlar

YAVUZ SELİM ŞAHİN

08.04.2019 20:27

@EMIR /etc/yum.repos.d dizini altına manuel olarak yandex.repo adında bir dosya oluştur ona 777 iznini ver o şekilde test eder misin ondan sonra problem yaşamayacaksın tahminimce.

emir

07.04.2019 23:01

şöyle bir hata alıyorum: Error writing /etc/yum.repos.d/yandex.repo: No such file or directory daha ikinci adımda. yani o boş pencereye geldiğim zaman ekle dediklerini ekleyip kaydetmeye çalışıyorum bu hatayı alıyorum. çözümü nedir biliyor musunuz

Test çöz

06.08.2017 08:42

Yakin zamanda deneyeceğim.

ofis taşımacılığı

20.07.2017 13:29

yandax bu disk konusunda son zamanlarda bir rahabet gördü diye düşünüyorum

eşya depolama

05.07.2017 18:53

evet çok yararlı oldu bende araştırdım tedaylısını sizin sitenizde buldum

Filiz Duman

07.06.2017 04:08

Merhabalar, yazı çok net ve anlaşılır şekilde yazılmış. Günümüzde internet siteleri gerçekten internet çöplüğüne dönmüşken bu kadar sade ve net bir şekilde açıklanmış yazı okumak zevkliydi. Teşekkürler, bu güzel bilgiler için.

Yabancı Dizi Haberleri

04.06.2017 22:23

İşşte aradığım anlatım, işte aradığım konu :) Vesta yandex disk otomatik yedek için araştırma yapıyordum sonunda buldum :)

Yorum Yaz