Toplam 377 konuya 2465 yorum yazıldı.
Highlight ile Kod Renklendirici

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlerle kodlarımızı nasıl renklendiririz onu göstereceğim.Bu konu bir çok kez paylaşılmış gördüğüm kadarı ile yinede olsun bende paylaşayım fazla paylaşımdan zarar gelmez :)Peki bu eklentimizin ne gibi özellikleri var hemen bakalım..
  • 135 dilde renklendirme yapmaktadır.

  • 65 tane farklı renklendirme stillerine sahiptir.

  • Otomatik olarak dili algılayıp, renklendirme yapmaktadır.

  • Bütün frameworkler de çalışmaktadır.

  • Aynı kod bloğundaki farklı dilleri algılayıp renklendirmektedir.Yapmamız gereken öncelikle eklentimizi indirmek ilgili eklentimizi BURADAN indirebilirsiniz. İçerisindeki highlight.js dosyası bizim kodlarımızı renklendirmemizde kullanacağımız js dosyamızdır.Peki kullanımı nasıldır ona bakalım öncelikle bu dosyaları header.php yada işte üst.php neyse her sayfada dahil olan php dosyanızda çagırmanız gerekmektedir.
<script src="highlight.pack.js"></script>

// Kod renklendirme eklentisini sayfaya dahil ettik.

<link rel="stylesheet" href="styles/default.css">

// Renklendirme stilini seçtik.

<script>hljs.initHighlightingOnLoad();</script>

// Kod renklendirmeyi aktif ettik.


Yukarıdaki tanımlamaları gerçekleştirerek sayfada kod renklendirmeyi aktifleştirmiş oluyoruz. Yapacağımız sıradaki işlem de, kod renklendirilmesinin yapılacağı bloğu seçmektir.

Renklendirme işleminin yapılmasını istediğimiz kod satırını aşağıdaki yapının içerisine yazıyoruz.Kullanımı : 
<pre>

<code>

// Renklendirmesi yapılacak kodlar gelsin

</code>

</pre>


Kullanım şekli yukarıdaki gibidir <pre><code></code></pre> arasında renklendirmek istediğiniz kodları yazmanız yeterlidir.Arkadaşlar bu konumuzda bukadarcık :) Yorumlarınızı eksik etmeyiniz :)
Yorumlar

ömer

14.04.2018 14:28

Arada sırada kod paylaşımı yapan siteler için çok gerekli olmayabilir ama özellikle sizin siteniz gibi yazılarda bolca kod bulunan sitelerin kesinlikle kullanması gerekiyor bu tip bir eklentiyi. Kod renklendirme yapan web sitelerine değindiğim bir yazım bulunmakta web sitesi kısmından o yazıya bağlantı verdim. İşine yarayacak arkadaşlar olabilir belki.

felak suresi

19.10.2016 19:33

Kod renklendiricisini kullandığımda bi hata verdi daha sonra oldu kendliğinden :) verdiğin bilgi için teşekkürler işe yaradı.

YAVUZ SELİM ŞAHİN

25.01.2016 06:11

c# ta yapılışı derken kastınız ? asp.net ile yapılan web sitelerde mi ? demek istediniz acaba eğer ondaysa bu yine iş görür çünkü sadece js dosyası dahil ediyorsunuz. ve bunlar html tagıdır yani asp ile web sitesi yapıyorsanız bunu denemenizi tavsiye ederim bi deneyin sadece js dosyası dahil ediyorsunuz hepsi o :)

AZAZ1L

25.01.2016 06:07

saolun :) bunun birde c# da yapılışını yazarsanız çok makbul geçer :)

YAVUZ SELİM ŞAHİN

25.01.2016 00:38

Ben teşekkür ederim güzel yorumlarınız için :)

MAvi

25.01.2016 00:37

Teşekkür ederim :) Çalışmalarının ve başarılarının devamını dilerim..

Yorum Yaz