Toplam 371 konuya 2353 yorum yazıldı.
.istanbul ve .ist Uzantılı Alan Adları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine internet üzerinde .com, .net, .org gibi alan adı uzantılarını düzenleyen ICANN, IBB’ye .istanbul ve .ist alan adları için tahsis yetkisini verdi.İBB .istanbul ve .ist uzantılı alan adı uzantılarına sahip isimlerin satışına ICANN’dan aldığı yetki ile kısa süre içinde başlayabilecek. Yani www.otel.istanbul veya www.femin.ist gibi alan adlarının tahsisi mümkün olabilecek. .istanbul ve .ist uzantıları sayesinde tüm dünyada İstanbul’un bilinirliği ve marka değeri artması hedefleniyor.2013’te Afrika, Ortadoğu ve Avrupa’da internet altyapısını yönetmek için İstanbul’da internet yönetim merkezi kuran ICANN’ın, yeni uzantıları da tahsis ediyor olması İstanbul için ayrıca bir avantaj gibi görünüyor.Kayıt ne zaman başlıyor, kayıt ücreti nedir?

Tescil bedeli resmi olarak açıklanmamasına karşın .istanbul ve .ist alan adı tahsis bedelinin $15 olacağına kesin gözü ile bakılıyor.Mayıs ayında başlayacak genel tescil öncesi alım süreçleri 22 Ocak Sunrise, Sunrise’dan 30 gün sonra 60 gün boyunca sürecek Landrush ile devam edecek. Sunrise dönemi alan adı tahsis sürecinde trademark sahipleri için tanınan bir hak iken, Landrush dönemi premium/özel alan adlarının açık arttırma ile satışa çıkartıldığı dönemler olmakta.Berlin ve Londra’dan sonra ilk şehir alan adları arasında yer alan .ist ve .istanbul, alan adı sistemine yeni coğrafik üst düzey alan olarak Temmuz 2015’de tanımlandı. ICANN başvuru değerlendirmelerinde, teknik, operasyonel ve finansal gerekliliklerin tümünü sağlayan İstanbul, kendine ait alan adı uzantıları test sürecini geçtiğimiz haftalarda başarıyla tamamladı. Alan adlarının ilk satışları ise bugünden itibaren başladı.Söz konusu alan adları tahmin edebileceğiniz gibi, ilgili web sitesinin “İstanbul’un parçası” olduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte İstanbul’un markalaşması ve markaların da İstanbul adından faydalanması gibi faydalar sağlıyor kullanıcılarına.Detaylar için nic.istanbul adresini takip edebilirsiniz.Kaynak : https://daghan.net/istanbul-interneti-fethetmeye-geliyor.dgn
Yorumlar

Celal

22.12.2016 18:56

Bizde bazı özel isimleri kayıt yaptık. Alan adı arsa gibidir zaman geçtikçe değerlenecektir diye düşünüyorum.

Semh

04.12.2016 01:32

Pek çok alan adımı bu uzantı ilere kayıt ettim. Bakalım inşallah ilerde değerlenecekler diye ümit ediyorum.

Seoceo

30.10.2016 18:01

Şahsen bir proje ve belirttiğiniz gibi hotel firmaları adına kullanılabilecek çok güzel alan adı uzantısı ama alan adı uzantılarının geneliğini değerlendirdiğimizde bence aralarında en anlamlı ve mantıklı domainlerden birtanesi. Anlatım başarılı ve güzel olmuş teşekkürler

izmir su kaçağı

28.10.2016 14:38

bu alan adları güzelde çok nadir arama sonuçlarında görüyorum acaba seoya etkisi nedir ? bilen var mı ? geçen su kaçağı .ist diye domain baktım doluymuş herkes almış.

Minecraft Oyna

04.10.2016 14:15

Yeni uzantılarda jenerik isimler elbette alınmalı ancak gerçekten çok pahalı bir uzantı. Bu fiyata çok fazla alım yapılacağını düşünmüyorum.

Cemal POLAT

19.09.2016 12:33

Bizde oluşturduğumuz sitemizi .ist uzantılı almayı tercih ettik. Bazı uzantılı domainler var ki sırf para hırsından alınıp senelerde boşta tutulmuş.

Ferhat

13.05.2016 18:44

İlerde değerlenebilecek domainleri şimdiden almak lazım.

İstanbul'da temizlik şirketi hizmeti veren biri olarak bu domain uzantılarını almayı düşünüyorum ama sonra çokta mantıklı bulmamaya başlıyorum. En azından jenerik kelimem de bir alım yapmak mantıklı olabilir belki ileride. Fiyatı tam belli olsa çok iyi olacak.

Paykasa

23.04.2016 22:24

Son birkaç yılda uzantılar çok fazla arttı. Şu anda verilere göre talep fazla ancak fiyat diğer uzantılara göre pahalı ön siparişle alım yapanlara hayırlı olsun diyelim. Seo için pek olumlu bir yanının olacağını düşünmüyorum.

çerkezköy evden eve

05.04.2016 15:07

.İst alan adları ön satışta bir hayli talep görüyor ancak bence çok kurumsal firmalara daha çok gider gibi gözüküyor. Ancak olumlu bir bilgilendirme olmuş alan herkese hayırlı olsun.

Kredimanya

03.04.2016 15:33

geç kalınmadan güzel,marka dominler alınır saklanılabilir, ileri doğru güzel yatırım olabilir.

Burak

02.04.2016 09:42

Şehrim ve ülkemiz adına hayırlı olsun :)

YAVUZ SELİM ŞAHİN

31.01.2016 09:53

İnsallah dusundugumuz gibi olurda kapariz bizde en afillisinden bir domain :)

Emir Yusuf

31.01.2016 09:49

Abi , bence bu alan adları normal kişilerin alımına sunulursa çok güze alan adları kapılabilir =D , iyi olur yani değerli adları kaparızl

Yorum Yaz