Toplam 377 konuya 2465 yorum yazıldı.
Centos Hız Testi Yapmak (Speed Test)

Merhaba arkadaşlar bu konuda sizlerle sunucumuzun hız testini yapacağız.Öncelikle centos üzerinde hız testi yapabilmemiz için speed test yazılımını sunucumuza kurmamız gerekmektedir.Peki bu yazılımı kurmak için nasıl bir yol izlenlenmeli hemen onada bakalım :)Öncelikle putty üzerinden sunucumuza bağlanmak zorundayız bağlandıktan sonra ise sırası ile aşağıdaki komutları uyguluyoruz.
wget -O speedtest-cli https://raw.githubusercontent.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest.py

chmod +x speedtest-cli


Son olarakta işlemi başlatmak için
./speedtest-cli


Ekran görüntüsünü alsın isterseniz şu şekilde hız testini çalıştırın
./speedtest-cli --share


İşlemimiz bukadar arkadaşlar bittiğinde çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü bizi karşılayacaktır.

Kolay gelsin arkadaşlar faydalı bir konu olmuştur umarım :)
Yorumlar

YAVUZ SELİM ŞAHİN

31.01.2016 01:00

Hayır tabiki yanlış anlamadım. Ben Centos işletim sistemi üzerinde test edip denedigim için başlıga centos şeklinde belirttim ama linux tabanlı tüm işletim sistemlerine rahatlıkla kurulabilir bir yazılımdır yük yapmaz zaten siz çalıştırtığınız zaman çalışır. Yum komutu ise yazılımı kaldırmada kullandım centos da bu şekilde kullandım ve sıkıntısız şekilde yazılım kaldırıldı. Teşekkürler dikkatiniz için .

ata

31.01.2016 00:54

sevgili kardeşim anlatım genel ise yani tüm linux için yapılabilir ise bunları anlatırken diğer komutlarıda vermen iyi olur . örnek yum beni güldüren bir komut eleştiri yada farklı algılamanı istemem genel konu ise ubuntu için ve manjaro için gbi altarnatif sunmalısın her gelen yum komutu kullanmaya bilir acemi olup komutu kendine uyarlayamaya bilir

Yorum Yaz