Toplam 378 konuya 2477 yorum yazıldı.
Centos 6.X Maria DB Nasıl Kurulur

Selamlar arkadaşlar bu maria db meretini duymuşsunuzdur. Mysql alt yapısını kullanıyor fakat çok daha performanslı bir veritabanı sistemidir.Mysqlin optimize edilmiş hali diyebiliriz. MariaDB, ilişkisel veritabanı sistemi olan MySQL'in kaynak kodundan türemiş, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılarak ücretsiz olarak kullanılabilen, geliştirilmesi ve bakımı topluluk tarafından sürdürülen veritabanıdırŞeklinde tanımlanmaktadır.Bildiğiniz üzere centos 7 de direkt kurulu olarak gelmektedir. Peki bu nimeti centos 6.8 6.9 kullanan kullanıcılar tadamayacak mı kaç para bir maria db he söyleyin kaç para :) Şimdi gelelim kurulumuna. Centos 6.9 sistemimizi kurduk güncelleştirmeleri yaptık. Hiç bir panel kurmadan önce maria db kurmamız gerekmektedir.
nano /etc/yum.repos.d/MariaDB.repo


Yukarıdaki komut ile maria db repo dosyamızı açıyoruz.Sistemimiz 32 bit ise 
[mariadb]
name = MariaDB
baseurl = http://yum.mariadb.org/10.0/centos6-x86
gpgkey=https://yum.mariadb.org/RPM-GPG-KEY-MariaDB
gpgcheck=1


Sistemimiz 64 bit ise 
[mariadb]
name = MariaDB
baseurl = http://yum.mariadb.org/10.0/centos6-amd64
gpgkey=https://yum.mariadb.org/RPM-GPG-KEY-MariaDB
gpgcheck=1


Sonrasında ise CTRL + X diyerek kayıt edip çıkıyoruz.Şimdi sıra geldi mysql kalıntıları var ise onları silmeye.
rpm -qa 'mysql*'


Maria db yüklemeden önce mysql paketlerini kaldırmak için yukarıdaki komutu uyguluyoruz sonrasında ise listelemek için aşağıdaki komutu yazıyoruz.
yum list installed | grep mysql

yum remove mysql-client mysql-server mysql-common mysql-devel


Ve mysql yolu içerisinde bulunan kalıntıları siliyoruz.

 
rm -Rf /var/lib/mysql


Tabi mysqle dair izler yoksa zaten komutlar işlemeyecektir. Bundan dolayı direkt olarak maria db kurulumuna geçebilirsiniz.

 
yum install MariaDB-server MariaDB-client -y


Yukarıdaki komut ile maria db kurulumunu başlatıyoruz.Ve maria db servisini start ediyoruz.
service mysql start


Starting MariaDB. SUCCESS!Şeklinde uyarı verecektir.Şimdi açılışta maria db nin çalışması için aşağıdaki komutu uyguluyoruz.
chkconfig mysql on


Şimdi kontrol etmek için ise aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

 
mysql -V


Şimdi sıra geldi maria db veritabanımızı daha güvenli bir hale getirmeye. Malum şifre belirleme kısmına geldik. Aşağıdaki komutu uyguluyoruz.
mysql_secure_installation


İlk girişte şifre isteyecektir şifre belirlemediğimiz için "enter" e basıp geçiyoruz. Şimdi geldi şifre girme kısmına ilk soruda bizden root şifresini veritabanı root şifresini değiştirmek istiyormusunuz diye soruyor "y" ye basarak yeni şifremizi belirliyoruz. Sonrasında ise sorulan tüm sorulara " y" ye basarak geçiyoruz.Kurulum tamamlandığında "

Thanks for using MariaDB!

"Uyarısını verecektir. İşlemimiz tamamlanmış demektir.Sunucunuzu bir kez reboot ettikten sonra dilediğiniz yönetim panelini kurabilirsiniz.Sağlıcakla kalın.
Yorumlar

Buraya henüz hiç yorum yazılmamış...

Yorum Yaz