istanbul-domainleri

.istanbul ve .ist Uzantılı Alan Adları

.istanbul ve .ist Uzantılı Alan Adları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine internet üzerinde .com, .net, .org gibi alan adı uzantılarını düzenleyen ICANN, IBB’ye .istanbul ve .ist alan adları için tahsis yetkisini verdi.

İBB .istanbul ve .ist uzantılı alan adı uzantılarına sahip isimlerin satışına ICANN’dan aldığı yetki ile kısa süre içinde başlayabilecek. Yani www.otel.istanbul veya www.femin.ist gibi alan adlarının tahsisi mümkün olabilecek. .istanbul ve .ist uzantıları sayesinde tüm dünyada İstanbul’un bilinirliği ve marka değeri artması hedefleniyor.

2013’te Afrika, Ortadoğu ve Avrupa’da internet altyapısını yönetmek için İstanbul’da internet yönetim merkezi kuran ICANN’ın, yeni uzantıları da tahsis ediyor olması İstanbul için ayrıca bir avantaj gibi görünüyor.

Kayıt ne zaman başlıyor, kayıt ücreti nedir?
Tescil bedeli resmi olarak açıklanmamasına karşın .istanbul ve .ist alan adı tahsis bedelinin $15 olacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Mayıs ayında başlayacak genel tescil öncesi alım süreçleri 22 Ocak Sunrise, Sunrise’dan 30 gün sonra 60 gün boyunca sürecek Landrush ile devam edecek. Sunrise dönemi alan adı tahsis sürecinde trademark sahipleri için tanınan bir hak iken, Landrush dönemi premium/özel alan adlarının açık arttırma ile satışa çıkartıldığı dönemler olmakta.

Berlin ve Londra’dan sonra ilk şehir alan adları arasında yer alan .ist ve .istanbul, alan adı sistemine yeni coğrafik üst düzey alan olarak Temmuz 2015’de tanımlandı. ICANN başvuru değerlendirmelerinde, teknik, operasyonel ve finansal gerekliliklerin tümünü sağlayan İstanbul, kendine ait alan adı uzantıları test sürecini geçtiğimiz haftalarda başarıyla tamamladı. Alan adlarının ilk satışları ise bugünden itibaren başladı.

Söz konusu alan adları tahmin edebileceğiniz gibi, ilgili web sitesinin “İstanbul’un parçası” olduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte İstanbul’un markalaşması ve markaların da İstanbul adından faydalanması gibi faydalar sağlıyor kullanıcılarına.

Detaylar için nic.istanbul adresini takip edebilirsiniz.

Sonraki konuda görüşmek üzere
Kanalıma abone olmayı unutmayın 🙂.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir